Czy korzystać z usług doradcy finansowego?

Czy korzystać z usług doradcy finansowego?

12 kwietnia, 2019 0 przez Doradca Finansowy

Kim jest doradca finansowy? Doradca finansowy jest zawodem niezależnym, to znaczy, że nie jest on związany z żadną instytucją finansową. Jego główna rola sprowadza się do tego, aby doradzić jak najlepiej swojemu klientowi na polu finansowym, a zatem, aby uchronić majątek klienta.

Czy korzystać z usług doradcy finansowego?

Jego doradco ma szeroki zakres – od wydatków i oszczędności, poprzez plany inwestycyjne klienta. Przedstawia on klientom długoletnie plany finansowe, które mają na celu zminimalizowanie strat i kosztów, a zgromadzenie większych dochodów. Jego obecność jest też niezbędna, jako że późniejsze spotkania z doradcą mają na celu skorygowanie ewentualnych błędów wynikających z braku realizacji wyznaczonych przez niego celów. Jest też w pewnym sensie odpowiedzialny za edukację swojego klienta. Dział finansów, zarządzania i bankowości nie musi być znany każdemu, zatem dobry doradca nie tylko dosłownie doradzi, ale też nauczy, jak poruszać się w świecie finansów. Ponadto, gdy zaciągamy kredyt bankowy, pomoże on zebrać odpowiednią i wymagana dokumentację, a także będzie niezastąpiony w samym uzyskaniu kredytu.

W czym pomaga nam dorada finansowy?

Jego głównym zadaniem jest wynegocjowanie w imieniu klienta jak najlepszych warunków udzielania kredytu.
Poza tym można też zwrócić się do niego w momencie wybierania konkretnego OFE, czy w wtedy, gdy będziemy chcieli ulokować nasze wolne środki finansowe.

Nie tylko jest on pośrednikiem między bankami, ale też między ubezpieczycielami, różnego rodzaju instytucjami finansowymi, czy prywatnymi ubezpieczycielami zdrowotnymi.

Ale warto tu podkreślić, że choć doradca finansowy pomaga klientom w aspektach kredytowych i pośredniczych, to wina za ewentualne błędy, czy nawet długi wynikające z podpisanych umów, spoczywają wyłącznie na kliencie.

Ile mu zapłacić?

Wbrew opiniom, doradca finansowy nie zarabia na naszej jednej wizycie u niego. Skąd zatem czerpie zyski dla siebie? Otrzymuje on prowizję za sprzedaż konkretnych usług, produktów, kredytów. Jednak nie wcześniej, niż po podpisaniu przez klienta umowy z daną instytucją.

Korzystać, czy nie?

Zanim zrobimy coś w życiu, warto rozważyć każde „za” i „przeciw”. Szczególnie jeśli chodzi o nasze prywatne środki finansowe.

Lecz w wypadku korzystania z usług doradcy finansowego warto zauważyć, że skorzystamy głównie na czasie. Przeciętny człowiek nie ma czasu ( ani ochoty) odwiedzać kilka banku, wysłuchiwać ofert, a potem analizować, by w końcu wybrać opcję najlepszą dla siebie. Zatem taki doradca zrobi to za nas, po zapoznaniu się z naszymi wytycznymi i warunkami.

Kolejną ważną kwestią jest, że całą prace powierzamy osobie kompetentnej, takiej, która zna się na rynku finansów, rozumie funkcjonowanie instytucji pożyczkowych i bankowych, a przy tym ma wiedzę i umiejętności potrzebne, by w imieniu klienta negocjować odpowiednie warunki umów.

Trzeba też podkreślić, że w sposób jak najbardziej obiektywny doradzi on opcję finansową, która będzie dla klienta najkorzystniejsza. Dodatkowo u doradcy, a zatem w jednym miejscu, mamy zapewniona fachową poradę, a także otrzymujemy istotne informacje na temat produktów i usług, które nas interesują.

Jak i gdzie znaleźć najlepszego doradcę?

W brew pozorom, nadal krążą negatywne opinie o doradztwie finansowym. Słyszy się o tym w telewizji, czy nawet czyta na forach internetowych. Jak zatem nie popełniać błędów?
Przede wszystkim można wypytać znajomych, oni też mogą mieć doświadczenie w korzystaniu z usług doradcy i mogą wskazać dobrego pośrednika.

Jeśli już go znajdziemy, należy wypytać go o jego doświadczenie, jak długo piastuje stanowisko, czy jest to jego praca na pełen etat, czy po prostu „dorabia do pensji”. Wiek doradcy nie ma znaczenia, jego doświadczenie zawodowe jest ważniejsze.

Decydując się na współpracę z doradcą finansowym stawiaj tylko na profesjonalistów. Znajdź specjalistę w swojej dziedzinie i nie bój się mu zaufać.

zobacz również Finansowi doradcy

Wybierz też doradcę niezależnego. To znaczy takiego, którego nie zatrudnia konkretna firma. Dlaczego? Ponieważ daje to pewność, że przedstawi on ofertę najlepszą ze wszystkich swojemu klientowi, a nie taką, za którą sam zgarnie największą prowizję. I przy okazji najlepiej zapytać niezależnego z iloma instytucjami finansowymi współpracuje – im większy wybór, tym lepiej dla klienta.

Wartym podkreślenia jest fakt, że dobry doradca finansowy przeprowadzi profesjonalny wywiad ze swoim klientem. Wypyta go o sytuację finansową, przeszłość kredytową, czy zatrudnienie.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym, jest fakt, aby zwrócić uwagę na to, na jaką konkretnie pomoc od doradcy możemy liczyć. Klient powinien mieć ze swoim doradca ciągły, nieprzerwany kontakt. To zagwarantuje wgląd w całość wydarzeń na rynku dla klienta, a także pomoże wyeliminować niepotrzebne ryzyko wynikające z podpisanych umów.

Dlaczego warto korzystać z usług doradców finansowych?

Nie warto ufać krążącym opiniom, dopóki sami się nie przekonamy co do nich. Tak też jest w sektorze finansów i doradztwa finansowego. Wziąwszy pod uwagę, że z usług takich pośredników możemy skorzystać bezpłatnie, bo przecież prowizję otrzyma on od konkretnej instytucji nie od nas, to może to nam wyjść na dobre, zwłaszcza jeśli sami w rynku finansów czujemy się niepewnie.

Ale warto zaznaczyć, że najlepszymi doradcami w kwestii naszych finansów jesteśmy my sami. Choć warto słuchać innych, sprawdzić co mają do powiedzenia, ostateczna decyzja musi należeć do nas. Stała edukacja finansowa też pomoże nam uchronić się przed naciągaczami, poza tym nie jesteśmy do niczego zmuszani przez owych doradców i dopóki nie podpiszemy umowy, zawsze możemy podziękować i wyjść.