Kredyt hipoteczny – czy się go bać?

Kredyt hipoteczny – czy się go bać?

12 kwietnia, 2019 0 przez Doradca Finansowy

Doradca finansowy po pierwsze Wiadomo, że zobowiązanie na 20-30 lat to nie mało. Żeby zabrać się do tego porządnie, należy od początku interesować się tematem, bo kredyt długoterminowy to nie raty na AGD.
Wiadomo, że nie każdy jest finansista, a idą do banku czujemy się, jakby ktoś mówił do nas po chińsku. Dlatego warto zaufać ludziom, którzy się na tym znają.

Kredyt hipoteczny – czy się go bać?

A zatem tu potrzebny będzie doradca finansowy. Ale tylko ten najlepszy. Pomoże w załatwieniu formalności związanych z kredytem i z samym kredytem. Doradzi, przedstawi wszystkie warianty w czasie trwania zobowiązania. Udzieli istotnych z naszego punktu widzenie informacji oraz pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kredytem.

Ale tu też trzeba mieć uszy i oczy szeroko otwarte i na końcu sprecyzować, czy przypadkiem ów doradca nie kieruje nas na ofertę banku, z którym sam ma podpisaną umowę na sprzedaż danych produktów.

Jak „zabrać się” za kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim należy porównać oferty banków. Na rynku istnieje niezliczona ilość kredytodawców, ale to my musimy znaleźć takiego, który da nam najlepszą ofertę.

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę bank, w którym mamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Taki bank zna już naszą możliwość finansową, zatem jest większe prawdopodobieństwo uzyskania tam kredytu hipotecznego.
Po drugie porównując oferty banków należy wziąć pod uwagę najistotniejsze elementy: marże, prowizję oraz wysokość ubezpieczenia kredytu.

Ważne jest też, aby uważnie czytać całość umowy kredytowej, jej aneksy i umowy przedwstępne. Kredyt na długie lata to nie przelewki, zatem warto podejść do tematu bardzo skrupulatnie.

 

Dotacje i inna pomoc kredytobiorcom

Biorąc kredyt pod zastaw hipoteki, nie musimy wcale zostawać sami ze swoim zobowiązaniem. Istnieją formy „pomocy” kredytobiorcom.

Taką formą dotacji może być program „Rodzina na swoim”, czy „Mieszkania dla młodych”.
Warto zapoznać się z taką ofertą, gdyż zakładają one dofinansowanie do kredytu. Oczywiście należy spełnić istotne do uzyskania dofinansowania warunki, ale i tak warto zapoznać się z ofertą, bo może rzeczywiście znajdziemy się wśród szczęśliwców, którzy mogą skorzystać z danego programu.

 

Nikt nie zaprzeczy, że własne mieszkanie, czy dom jest ważne. Są i przeciwnicy i zwolennicy kredytów hipotecznych.
Ci pierwsi nie rozumieją, jak dobrowolnie można decydować się zobowiązanie nawet na 30 lat, ci drudzy natomiast ukazują, że lepiej spłacać swoje mieszkanie, niż taką sumę płacić za wynajmowanie lokum.
Dlatego istotne w tej sprawie jest indywidualne podejście. To czy jesteś w stanie spłacić taki kredyt i czy rzeczywiście go potrzebujesz, bo wcale nie traktujesz go, jako inwestycję.

Ale czy warto się bać kredytu? No cóż na pewno nas nie ugryzie, ale trzeba do niego podejść rozsądnie. Gdy zdecydujesz się na taki kredyt, kieruj się kilkoma zasadami, które pozwolą Ci na uniknięcie błędu:
– nie bierz kredytu na dłużej niż 20 lat,
– sam kredyt niech nie będzie wyższy niż 80%wartości lokum,
– rata kredytu niech będzie wysokości 30% Twojego dochodu

 

zobacz również kredyt bez big